Klienci, którzy zgłaszają się do nas z kredytami złotowymi, często pytają o co tak naprawdę chodzi i dlaczego WIBOR powinien zostać usunięty z ich umowy kredytu? Przecież WIBOR jest z nami od zawsze.
To co zawsze powtarzamy Klientom na początku – to, że WIBOR był z nami od zawsze, nie oznacza, że jest dobry. O kredytach frankowych można powiedzieć, że też były od zawsze, a jednak ich już z nami nie ma, a kredytobiorcy wygrywają sprawy i otrzymują zwrot pieniędzy od banków.
WIBOR to stopa procentowa, po jakiej banki udzielają pożyczek innym bankom. Jednocześnie wskaźnik ten stosowany był do kredytów i pożyczek udzielanych przez banki.
WIBOR ustalany jest przez banki na podstawie tzw. danych wejściowych. Dane te (zgodnie z Rozporządzeniem Unijnym BMR) powinny mieć następujące cechy: (1) dotyczą transakcji; (2) są weryfikowalne; (3) określane są na podstawie jasnych wytycznych.
W ocenie naszej Kancelarii, sposób ustalania stawki WIBOR znacznie odbiegał od tego, określonego w przepisach. Niejasne i mało konkretne wytyczne powodowały, że istniało prawdopodobieństwo, że banki mogły manipulować tymi danymi, a w konsekwencji samym WIBORem.
3To z kolei oznacza, że ten składnik z umowy powinien zostać usunięty, a następnie sprawdzić, czy umowa kredytu może funkcjonować bez tego składnika oprocentowania.