Kredytobiorcy wygrywając spory z bankami i otrzymując zwrot wpłaconych rat kredytu, niejednokrotnie zastanawiają się, czy banki będę kierowały do nich dalej idące roszczenia, niż tylko zwrot kapitału kredytu. W mediach sporo mówiło się o pozwach banków dotyczących tzw. wynagrodzenia za bezumowne korzystanie, czy o waloryzacji.
Pierwsze korzystne w tym zakresie orzeczenie zapadło w dniu 15 czerwca 2023 roku (sprawa C-520/21), kiedy to TSUE jednoznacznie wskazał, że bankom nie przysługują opłaty za korzystanie z kapitału przez kredytobiorców.
Bank przyjęły wtedy odmienną strategię i to samo żądanie kierowane do kredytobiorców, nazwały waloryzacją, podnosząc, że może i TSUE zablokował opłaty za korzystanie z kapitału, ale nie wypowiedział się w sprawie waloryzacji.
W najnowszym postanowieniu TSUE w sprawie C-488/23, jednoznacznie przesądzono, że waloryzacja również nie należy się bankom. TSUE po prostu wskazał, że bez względu na to jak banki będą nazywały swoje roszczenia, są one bezzasadne.
Dla frankowiczów oznacza to jedno – brak jakichkolwiek istotnych ryzyk w pozywaniu banków.
Jeżeli jeszcze zastanawiasz się nad złożeniem pozwu w sprawie frankowej, to najwyższa pora odzyskać swoje pieniądze.